Blog výživového specialisty

Je to vždy něco za něco

Je to vždy něco za něco

Stačí se rozhlédnou v obchodě po naplněných nákupních košících a je zcela jasné, jak to máme se zdravím.

70% potravin není ve větším množství prospěšných.

Výrobci potravin vyrábí stále více potravin, které našemu tělu škodí.

Čti více
Podnikáte a jste z toho již unavení? Vím, jak Vám je.

Podnikáte a jste z toho již unavení? Vím, jak Vám je.

Zaměstnanci a i v zásadě OSVČ si vůbec neuvědomují jakou mají v životě svobodu.

Ti, co se rozhodli si uskutečnit svůj sen a založit si společnost a zaměstnávat lidi, vstoupili do začarovaného kruhu.

Práce s lidmi je velmi náročná disciplína. Zaměstnanci, kteří nikdy nepodnikali zdaleka netuší, jak každá koruna investovaná do jejich mzdy je těžce vykoupená.

Převážná většina podnikatelů velmi tvrdě platí za to, že mají to co chtěli. Svoji firmu.

Nedá se lehce říci, mě už to nebaví, už jsem z toho unavený a tak už podnikat nebudu.

Podnikatel nese odpovědnost i za zaměstnance a tak snáší dennodenní stres a odpovědnost.

Čti více
Jak náš život ovlivňuje káva

Jak náš život ovlivňuje káva

Kávu pijeme mnozí denně. Asi každý tuší, že káva má obrovský vliv na soustředění a na spánek. V naše mozku se nám přirozeně hromadí látka Adenosin, která má vliv na puzení ke spánku. Kofein v těle odbourávají játra za přítomnosti speciálníhp enzymu. Každý máme tohoto enzymu jiné množství, proto někteří z nás odbourávají kofein rychleji a někteří pomaleji.

Problém je v tom, že kofein blokuje produkci Adenosinu. Jak mile tedy po ranní kávě klesne množství fofeinu v našem těle (po obědě), vrůstá tím přirozeně hladina Adenosinu a chce se nám spát, cítíme únavu. Řešíme to logicky další kávou. Kofein se odbourává někdy i 10 hodin. Takže pokud si dáte kávu později odpoledne, má to velmý vliv na usínání a na kvalitu spánku.

Čti více
Co nekalého nám způsobí změna času 28.3.?

Co nekalého nám způsobí změna času 28.3.?

Březnový přechod na letný čas znamená to, že přijdeme o 1 hodin uspánku. To nezní tak dramaticky. Ale co to ve skutečnosti udělá s našim tělem a jak to zmírnit?

Naše tělo jede v cirkadiálním přesném rytmu. Když spíme pod 7-8 hodin denně tělo velmi vyčerpáváme a řítíme se do problému.

Studie dokázaly, že jen přechodem na letní čas následoval děsivý výskyt srdečních příhod. Tělo v noci nestíhá regulovat dostatečně krevní tlak. Když srdce trpí nedostatkem spánku, tak začne být rychleji. Objem krve pumpovaný krevním řečištěm se zvýší a tím i stoupne krevní tlak. Zároveň se projeví nárůst stresového hormonu kortizolu a důsledek je pak zúžení cév a zvýšení krevního tlaku.

Čti více
Všichni to potřebují, ale málo kdo to řeší.

Všichni to potřebují, ale málo kdo to řeší.

Zkuste si vzpomenout na někoho ve vašem okolí, kdo trpí nějakou nemocí. Pokud již roky užívá léky, uzdravuje se, nebo se spíše jeho stav stabilizuje a on dál trpí? Je to přesně tak, dál trpí. Pokud si nezlomíte nohu, kdy je na místě zajít k lékaři, prakticky cokoliv co se stane uvnitř těla je systémová věc a není to jen o lécích. Ty nevyléčí, jen řeší zvládnutí příznaků. Tělo se k nemoci chytstá roky. Navíc máme genetickou predispozici k určitým nemocem a je třeba na to dávat o to více pozor.

Mnoho lidí ví, že existuje možnost zajít k odborníkovi pro radu, jak si zabezpečit zdraví, ale neděláme to, byď víme, že bychom měli. Trošku nám to kazí klasické výživové poradny, které neumí poradit jednoduše a naučit kleinta, jak změnit alespoň něco, či mu vysvětlit pár základních informací, jak si zdraví udržet. Jdou cestou přísných jídelníčků, které dlouhodobě většinou klienti neumí dodržet. A to já velmi chápu a odsuzuji, byď je píši také, ale trošku jinak.

Často slýchám od klienta: "Již o Vás vím rok a až nyní jsem se odhodlala přijít, protože již nevím co dělat. Užívám léky a nic se nezlepšuje. A lituji, že jsem nepřišla dříve, protože již po pár dnech je mi lépe. Vím již jak zdraví ovlivnit. "

Z toho mám vždy radost, byď je škoda, že vše se nechává na poslední chvíli, až když vidíte, že lékař nepomůže a stále máte zvýšené hodnoty.

Na druhou stranu jsem smutná z toho, že zcela každý klient, který ke mě přijde neví, jak tělo funguje, co potřebuje, jak se o zdraví starat. Ví ale, že když mu něco bude, zajde si k lékaři.

A to je velký omyl.

Když máte v okolí člověka, který má například cukrovku, jak se jeho nemoc vyvíjí? Neznám cukrovkáře, kterého by lékař uzdravil, pouze jej stabilizuje. Cukrovka ale v mnoha případech jde vyléčit. Jen je třeba vědět, co změnit a není to náročné.

Deset let téměř deního studia, konzultace s lékaři mi ukázaly smutnou věc.

Opravdu si myslíme, že za naše zdraví jsou odpovědni lékaři? Bohužel tak tomu není. Málo kdo zemře na "stáří". Většina lidí podlehne zbytečné chorobě.

Proč celý život musíme pracovat a v důchodovém věku, když již máme vysněný klid jsme nemocní. Z toho mají prospěch pouze zdravotní pojišťovny, lékaři a farmacie. Státu se také nehodí, aby starou populaci živil.

Já se snažím učit kleinty, aby byli zdraví co nejdéle a cítili se dobře. O to tu jde.

Již po 40 letech věku se zdraví začíná kazit. Není to brzy? Jak budeme pak vypadat v 60 ti letech? Problém je v tom, že ve 20 a 30 ti letech se o zdraví nikdo nestará, protože tělo zatím nezlobí. Ale vše se již chystá. Kosti se nám například mineralizují do cca 27 roku, pak z toho tělo žije celý život. Tím, že špatně jíme z nich tělo jen bere a bere. Proto pak končíme výměnou kolene, artrozou a s bolestmi.

Je to bohužel chyba v systému, nikdo nepočítá s tím, že by se měla populace vzdělávat v tom, jak se o sebe starat. Jak vychovávat děti, aby nebyly již v raném věku nemocné.

Je to smutné, ale málo kdo přebírá odpovědnost za své zdraví a po pravdě, co cennějšího máme? Pravda je taková, že bychom prodali svůj i dům, abychom byli opět zdraví. Tak proč se o to zdraví nestaráme? Za mnou chodí většina klientů s přáním zhubnout. Ale jen malé procento lidí se zajímá o zdraví. To je zase moje práce, je to naučit, ikdyž to ani neměli v plánu řešit.

Využívejte více lidí, co se o tento obor zajímají, nejen ale píší nesmyslné jídelníčky, které stejně nemůžete udržet celoživotně. Jde o radu, jak na to, aby váha byla stabilní, tělo mělo živiny, věděli jste čeho se vyvarovat a co tělu dodat, aby všechen ten nápor vydrželo. Je to pár věcí, které se dají lehko provést a výsledek bude ohromující. Je to mnohem levnější a veselejší, než být výhledově nemocní.

Takže se nad tím zamysleme a nenechávejte zdraví na lékařích, ti tady k našemu vzdělávání primárně nejsou. Řeší pak to, co my si sami zaviníme a proto si jich velmi vážím. Především i pro jejich trpělivost s pacienty, protože ví, že léky berou jako volbu číslo 1.

A nyní fakta:

Průměrná délka života se u nás v posledních desetiletích prodloužila, ale neprodloužil se průměrný věk v dožití ve zdraví.

Sto let zpět se lidé dožívali průměrně v Británii 75 let, umírali zejména na infekce. Nyní se umírá na onkologická a kardiovaskulární onemocnění. Výrazně se zhoršila kvalita života, díky nemocem.

Vliv na psychiku - obrosvký nárůst duševních poruch.

Čím to je? Opět stejná viktoriánská doba: lidé manuálně pracovali, chodili pěšky, málo topili, jedli doma vypěstovanou zeleninu a ryby, neznali konzervované a uměle připravené jídlo, konzumovali střídmě.

My sedíme u počítačů, jezdíme autem, máme málo času a stále se něčím trápíme a jídlo vůbec neřešíme, jíme prostě vše, co nám společnost nabízí.

Uvědomila jsem si, že sama vytvářím poptávku po něčem, co všichni chtějí, ale neřeší, protože buď neví jak, nebo zatím není důvod. Tak to většina lidí neřeší a doufá, že zrovna je nemoc nepotká. Zvláštní, že?

Přejeme to k narozeninám, do Nového roku...

Je to již jen fráze, nebo budeme brát zdraví konečně vážne??

Čti více
Vyhodit nádobí z TEFLONU? Co plastové krabičky?

Vyhodit nádobí z TEFLONU? Co plastové krabičky?

V krvi obyvatel USA byl z 96% nalezen PFOA, který je klíčovou složkou teflonu, terý najdeme zejména doma v kuchyni v pánvích, jednorázových kelímcích na kávu, podlahových krytinách, automobilových dílech..

Vědci přišli na to, že PFOA mění funkci našich imunitních buněk. Když si připravujeme jídlo v jedovaté pánvi, není to dobré. Je lepší se vyhnout každému zbytečnému zlu.

A co plasty? To je další hrozba pro naše zdraví.

Zjistilo se, že téměř každý plast uvolňuje nějakou nebezpečnou látku. Ve výrobě produktů se používá kolem 100 000 různých chemických látek a my jich máme v těle nezpočetné množství. Ikdyž se ví, že pro zdraví nejsou vhodné, schvalují se další a další nové. Cca 50 týdně a stále to roste. Chraňte si svoje zdraví tím, že nebudete uskladňovat vaše potraviny v plastových nádobách, jak to dělá 99% z nás, ale koupíte si skleněné nádoby. Když takovou plastovou krabičku s obědem ohřejete v mikrovlnné troubě zcela jistě se do jídla uvolní mnoho chemických sloučenin. A tělo to musí řešit. I proto jsme stále tak nemocní, unavení a umíráme na zbytečné nemoci. Tělo si umí poradit s mnoha věcmi, ale pokud je DENNĚ OSLABUJEME: špatným jídlem, chemií v jídle a ve výrovbích běžné spotřeby jako jsou krémy, čistící prostředky, zubní pasty, prášky na praní, dále pak každý nábytek je plný chemie, každá vyrobená věc něco vypouští a my to dýcháme, nebo to sníme, nebo si to oblečeme...špatně to dopadne.

Tyto věci se veřejnosti běžně neprezentují. Mějme na paměti, že již brzy se naše společnost nebude rozdělovat na bohaté a chudé, ale na zdravé a nemocné. Nemocný není jen ten, koho něco bolí, nebo užívá léky, ale tělo se k nemoci chystá poměrně dlouho a střádá tak dlouho věci, které jsou škodlivé až nemoc propukne. Imunita se oslabuje každým dnem. Tělo vydrží dost, ale jednoho dne to prostě neustojí, otázka je, kdy to bude. Jaká kvalita života nás čeká po padesátce? V zásadě stát nás v důchodovém věku již nepotřebuje, spíše jsme na obtíž, protože nás živí. Prospěch ze starých lidí má jen farmacie a zdravotní pojištovny. Proto jim nenechávejme vydělat a buďme zdraví co nejdéle.

Opět musím zmínit, že se o své zdraví neumíme starat a spoléháme se jen na lékaře. Já jsem strávila více než 10 let studiem všeho co naše zdraví ovlivňuje a stále zjištuji nové a nové věci. Jsem vystudovaný chemik a biotechnolog a tak informace, kterým běžná poplace nerozumí a výrobci na to spoléhají já vidím a učím své klienty co nejvíce své zdraví chránit.

Čti více
Nebezpečné fluoridy, proč si je kupovat v pastách na zuby?

Nebezpečné fluoridy, proč si je kupovat v pastách na zuby?

Před časem byla zavedena fluorace vody, jako preventivní opatření proti kazivosti zubů. Používal se k tomu přírodní fluorid vápenatý.

Pokud je v naší vodě fluorid nyní, jedná se o fluorid sodný, který je doslova toxickým odpadem. Většina vodních zdrojů (i pekárenské výrobky) obsahuje bromidy, které v našem těle soutěží společně s fluoridy a chlorem právě s jódem, který je pro naše tělo velmi důležitýa a často jej vytěsní.

Protože je naše štítná žláza na jódu závislá, může to mít za důsledek obrovský nárůst onemocnění štítné žlázy.

Bohužel lékaři problémy se štítnou žlázou řeší jen hormony. Přitom prevence se dá řešit velmi jednoduše. Jen nespoléhat na lékaře, ale sami na sebe. Starost o štítnou žlázu učím své kleinty v první řadě. Opět tedy mějme na paměti, že za své zdraví oneseme odpovědnost sami, nikoliv lékaři.

Čti více
12 potravin, které obsahují nejvíce a nejméně pesticidů

12 potravin, které obsahují nejvíce a nejméně pesticidů

Každoroční hodnocení americké společnosti EWG vypovídá o 12 ti potravinách (ovoce a zelenina), které obsahují nejvíce pesticidů.

Ovoce a zelenina jsou během své vegetace velmi hojně hnojeny a jsou využívány pesticidy k jejich ochraně a obraně před plevelem. Bohužel tyto potraviny máme mnohdy hojně zařazeny v našich jídelníčcích.

Celkově USDA našla 225 různých pesticidů a produktů rozkladu pesticidů u populárních druhů ovoce a zeleniny. Před testováním byly všechny produkty umyté a loupané, stejně jako by si lidé připravovali jídlo pro sebe, což ukazuje, že jednoduché mytí neodstraní ani zdaleka všechny pesticidy.

Velmi alarmující jsou studie, které poukazují na závažné nemoci a úmrtí farmářů, kteří pesticidy používají. Mnoho pesticidů je systémových, což znamená, že se dostávají dovnitř rostliny a nedají se omýt, jsou prostě všude v ní.

Zde je seznam 12 ti nejvíce kontaminovaných potravin pesticidy:

 • Jahody
 • Špenát
 • Kapusta
 • Nektarinky
 • Jablka
 • Hrozny
 • Broskve
 • Třešně
 • Hrušky
 • Rajčata
 • Celer
 • Brambory

Zde je uvedeno naopak 12 potravin, které jich obsahují nejméně.

 • Avokádo
 • Sladká kukuřice
 • Ananas
 • Zmrazený sladký hrášek
 • Cibule
 • Papaya
 • Lilek
 • Chřest
 • Kiwi
 • Zelí
 • Květák
 • Cantaloupe
 • Brokolice
 • Houby
 • Medové melouny

Čti více
Po zjištění jak se může sklízet mrkev si již koupím trošku jiné balení

Po zjištění jak se může sklízet mrkev si již koupím trošku jiné balení

Když vidíme pole bez plevele, je otázka, zda byl plevel mechanicky odstraněn, nebo byly použity herbicidy. Když pomineme fakt, že plodiny jsou několikrát za rok ošetřovány různými chemickými závadnými přípravky, likvidují se chemicky i plevele. Rozhodně je výhodnější hubit plevel bohužel herbicidem, než mechanicky.

V České republice se stále legálně využívají herbicidy a ty nejjedovatěsjší látky k hubení nežádoucích plevelů. V Německu je toto dávno zakázáno. Výrobci těchto přípravdků mají 100% řešení v šetrnější ochraně, ale samozřejmě, co se u nás nezakáže, to se dále vesele používá. Zdraví lidí není na prvním místě, to je již dávno známá věc. Jsou to peníze.

Doslechla jsem se, že mrkev před sklizní se zbaví natě tak, že se jednoduše postříká nějakým přípravkem, nať uhybe a lehce se pak odstraní. To, že se do mrkve těsně před sklizní dostane mnoho škodlivých látek již nikoho netrápí, důležitější je, aby se ušetřily náklady.

Takže kupujeme mrkev s natí!

Také bych chtěla zmínit fámu o polských potravinách. Polští výrobci vyrábí to, co se po nich chce. V Polsku není kvalita tak hrozná, jak si myslíme. Tu máme my, protože nám nevadí platit relativně vysoké peníze za šunty a nezdravé potraviny. Takže nám vyrábí to, co se tu požaduje. Nikdo obaly nečte a nikoho nezajímá co jíme. Když jsem v jednom řetězci viděla akci na kačenu za 45 Kč a lidé se o ni tahali..to bude asi super kvalitka. Lepší méně, ale kvalitnější. Hladem určitě neumřeme, ikdyž si to někteří myslí a když se zavřou na 2 dny obchody je to jako předválečný stav. Když už pochopíme, že opravdu nad každým soustem musíme přemýšlet? Nekupovat to co nám podstrkují výrobci, ale to co naše tělo potřebuje?

Čti více
Nový telefon, nebo lepší život?

Nový telefon, nebo lepší život?

Priorita lidské populace je zvláštní.

Většina lidí žije ve velkém spěchu, z práce večer domů, večer již na nic není energie, zejména nyní v zimě.

Bohužel z vlastní zkušennosti vidím velký nápor zejména na podnikajících spoluobčanech. Proto i já jsem sama za sebe psala motivační článek, proč kupovat vše co jen jde v lokálních obchůdcích. Nepodporovat velké řetězce, podnikání není jednoduché a ví to bohužel jen ti, co to zkusili. Z pozice zaměstnance se to nedá posoudit.

Když se občas dostanu do města, všímám si toho, jaká je naše nákupní nátura.

Co si nyní koupíme za 500 Kč? No, už to není tolik peněz. Ženy jsou schopny utratit tisíce za hadříky, pánové ujíždějí na elektronice. Drahý iphone má mnoho lidí a už se čeká na nový model.

Píši to tu proto, že i já sama jsem zvažovala, jak v Tišnově nastavit ceny, aby si mé služby mohlo dovolit více lidí.

Ono stačí zajít nakouknout do nákupních košíků do Alberta na víkendocý nákup. Za jaké věci utrácíme a kolik.

Ceny za služby se razantně zastavily již několik let zpět. Platy zaměstnanců rostou, naopak živnostníci se bojí zdražit o 50 korun.

Priorita jsou potraviny, elektronika, auta, oblečení, mraky hraček dětem... Občas necháme pár stovek v lékárně.

Jediné štěstí, že lékařské ošetření je "zdarma". Pokud by nebylo, zcela by to změnilo naší společnost. Začali bychom se více starat o naše zdraví a všem by to prospělo!!

Před časem, kdy byl zaveden poplatek 30 kč za ošetření u lékaře razantně ubylo pacientů v čekárnách..whau...to bylo pro mne překvapení. 30 korun!!!

Je to o prioritách, jak investujeme své peníze, zda do smysluplných věcí, nebo do zcena ne potřebných.

Omlouvám se, zda se tato úvaha někoho dotkla, ale občas je přínosné upozornit na lidské priority.

Mě když popadne čas od času nápad na nějako uslevovou akci, stačí se projít po městě a koukat, za co lidé utrácejí peníze a vrátí mne to do reality:(

Čti více

Nevíte si rady se svým zdravím?

Individuálním přístupem vás nasměruji ke zdravějšímu životnímu stylu. Zlepší se vaše zdraví.
Objednejte se na vstupní konzultaci. Udělám maximum proto, abych vám pomohla.

VSTUPNÍ KONZULTACE

(c) 2021 Ing. Soňa Vybíralová